Science Olympiad

Science Olympiad

Results from Regional Competition (March 22)

Place Event
1st Astronomy Spencer Henderson Tristie Stucker
2nd Boomilever Evan Whitlow Jackson Hoffman
1st Boomilever Laura Callihan Hannah Thibaudeau
3rd Compound Machines Logan Crum Matt Michel
1st Maglev Nicole Miyamoto Jack Hauersperger Hannah Thibaudeau
2nd Metric Mastery Tanay Neotia Jack Whittle
3rd Robo-Cross Sara Miyamoto Caleb Mast
3rd Rocks and Minerals Tristan Harbold Sarah Harmon
1st Rotor Egg Drop Abraham Collum David Johnson
2nd Rotor Egg Drop Sara Miyamoto Christopher Frawley
3rd Scrambler Hannah Thibaudeau Laura Callihan
1st Simple Machines William Yates Tanay Neotia
2nd Sounds of Music Jack Whittle William Yates
3rd Wheeled Vehicle Abraham Collum David Johnson
1st Write It Do It Jack Whittle William Yates
1st Write It Do It Tristie Stucker Logan Crum

The Competition:

You can get more information on the national competition directly from the source at www.soinc.org.
Our regional competition will be at DuPont Manual High School on Saturday, March 22.
Top teams and individual performers will advance to the State Competition at WKU in on Saturday, April 12.
More information about the state and regional competitions is available at the state website: www.wku.edu/scienceolympiad

Our Teams:

We will be entering teams in both the middle and high school divisions. Each team consists of up to 15 members who split up to compete alone or in pairs in the following 23 events. Each team member will be assigned to one of the specialization areas listed below.

Grades 6-9 Events (Division B)

Chemistry

Earth & Space

Life Science

Physics

Engineering

Can’t Judge a Powder
Crime Busters
Experimental Design
Dynamic Planet
Meteorology
Road Scholar
Rocks and Minerals
Solar System
Anatomy
Disease Detectives
Entomology
Heredity
Water Quality
Metric Mastery
Shock Value
Simple Machines
Sounds of Music
Write It Do It
Boomilever
Helicopters
Robo-Cross
Rotor Egg Drop
Wheeled Vehicle

Grades 9-12 Events (Division C)

Chemistry

Earth & Space Life Science Physics

Engineering

Chemistry Lab
Experimental Design
Forensics
Materials Science
Astronomy
Dynamic Planet
GeoLogic Mapping
Rocks and Minerals
Anatomy & Physiology
Designer Genes
Disease Detectives
Entomology
Water Quality
Bungee Drop
Circuit Lab
Compound Machines
Technical Problem Solving
Write It Do It
Boomilever
Elastic Launched Glider
MagLev
Mission Possible
Scrambler

Find more information about each event, including previous tests, at the Science Olympiad forums and wiki available at scioly.org.

Official rules are available from Mr. Amunrud in the CHBC office.

 Participation:

Participation is free and open to all enrolled students in grades 6-12. Placement within teams will be determined by coaches, but there are no special requirements or experience required to join.
Since there are so many different events within the competition, parent help in preparation and at the competition itself is essential for our teams. Parents play a large role in helping their own students and others prepare for events.